close
تبلیغات در اینترنت
خرمای ناز رس ایرندگان
loading...

ایرندگان سرفراز

ایرندگان بزرگ خرمای ناز رس ایرندگان ایرندگان بدلیل اینکه جای سرد و خوش و آب و هوایی است خرمای آن منطقه به مرور زمان به ثمر می رسد بخاطر همین به خرمای ایرندگان ناز رس می گویند در پایین به خواص  فواید خرما اشاره هایی می کنیم امیدوارم قدر این میوه بهشتی را بهتر بدانیم.   خرما و تاریخچه آن: درخت خرما یا نخل یکی از مقدس ترین و قدیمی ترین درختان میوه شناخته شده برای انسان است. به گونه ای که نام این میوه 42 بار در قرآن مجید تکرار شده است و مسلمانان آن را از میوه های بهشتی می دانند. در دیانت…

ایرندگان بزرگ

خرمای ناز رس ایرندگان

ایرندگان بدلیل اینکه جای سرد و خوش و آب و هوایی است خرمای آن منطقه به مرور زمان به ثمر می رسد بخاطر همین به خرمای ایرندگان ناز رس می گویند در پایین به خواص  فواید خرما اشاره هایی می کنیم امیدوارم قدر این میوه بهشتی را بهتر بدانیم.

 

خرما و تاریخچه آن:

درخت خرما یا نخل یکی از مقدس ترین و قدیمی ترین درختان میوه شناخته شده برای انسان است. به گونه ای که نام این میوه 42 بار در قرآن مجید تکرار شده است و مسلمانان آن را از میوه های بهشتی می دانند. در دیانت مسیح برگ خرما سمبل و نشانه شهادت و روح شهدایی است که در راه دیانت حضرت مسیح جان باخته اند. یک ضرب‌المثل عربی هم می‌گوید: «خواص درخت خرما به اندازه روزهای سال است.»

پیدایش درخت خرما در جهان از دوران دوم زمین شناسی آغاز شده؛ اما زمان پی بردن انسان به ارزش غذائی خرما و کاشت درخت آن به شش هزار سال پیش از میلاد می رسد. مبداء اصلی این گیاه بدرستی مشخص نیست. بعضی از دانشمندان مبداء اصلی آن را در آسیا و کرانه های خلیج فارس و گروهی دیگر زیست گاه اصلی خرما را شمال آفریقا یا شبه قاره هند می دانند. بر اساس شواهد باستان شناسی قدمت کشت نخل خرما در ایران به بیش از شش هزار سال می رسد. در حال حاضر خرما در هر پنج قاره دنیا و در34 کشور کشت و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

اهمیت درخت خرما

الف: فرآورده ها

خرما میوه ای است با ارزش غذائی بالا که به علت دارا بودن مواد قندی قابل توجه (حدود 70%) علاوه بر مصرف غذایی، در صنعت نیز موارد استفاده فراوان دارد. مصارف مختلف خرما در صنعت شامل شیره خرما، شهد خرما (عسل خرما )، قند مایع، سرکه خرما، الکل، عصاره نوشابه، کلمپه خرما، حلوای خرما، شکلات صبحانه خرما، چیپس ساده خرما، چیپس طعم دار خرما، لواشک خرما، خرما بریز، شکلات جامد خرما، سس، رب، ترشی، کمپوت، مارمالاد، مربا و خوراک دام می باشد و از هسته آن روغن کربن اکتیو، لوریل الکل، مواد موثر سطحی، پماد هسته خرما( برای رشد مژه ها) و از ضایعات آن در ترکیب خوراک دام و طیور و از برگ خرما در ساخت انواع ظروف بافتنی، حصیر و از تنه و چوب خرما در کارخانجات نئوپان سازی و کاغذ سازی و همین طور پوشش ساختمانها و پلها استفاده می کنند. خرما به عنوان غذای دوره بحران نظیر سیل، زلزله و جنگ و خشکسالی و همچنین به عنوان غذای اصلی قشر فقیر در مناطق محروم و به ویژه در کشورهای جهان سوم که با مشکلات سوءتغذیه و گرسنگی مواجه هستند، نقش مهمی را ایفا می کند. علاوه بر موارد فوق، خرما به دلیل ویژگی های منحصر به فرد نظیر مقاومت به خشکی و کم آبی، تحمل شرایط نا مساعد آب و خاک در زمره معدود گونه های گیاهی است که توانسته گسترش و اسکان انسان در سرزمین های گرم و لم یزرع دنیای قدیم را امکان پذیر سازد.

ب: تاثیر بر سلامتی

تاثیر خرما بر سلامتی در تحقیقات متعددی بررسی شده است. از آنجا که خرما در گروه میوه‌ها طبقه بندی می‌شود، از فواید مصرف میوه و سبزی برخورداراست.

به علاوه خرما به علت چربی کمی که دارد به عنوان ماده غذایی کم چربی در نظر گرفته می‌شود.

به خاطر مقادیر ناچیز سدیم ، بیماران مبتلا به فشار خون بالا با مصرف آن مشکلی نخواهند داشت ، مگر اینکه با مصرف نامتعادل باعث اضافه وزن در آنها شود.

بیشترین اهمیت خرما به علت تامین فیبر گیاهی است. به گفته دانشمندان مصری ، خوردن ‪ ۸۰گرم خرما، ‪ ۱0درصد نیاز روزانه بدن به نیاسین را جبران می کند.“نیاسین” برطرف‌کننده مشکلات گوارشی، روانی و پوستی است.

این مقدار خرما همچنین پنج درصد نیاز روزانه به ویتامین‌های ‪ B1و ‪B2 را که در سلامت اعصاب و دستگاه گوارش نقش دارند، تامین می‌کند.

این میوه سر شار از انواع ویتامین از جمله  آ ’ ب ’ ث ’ای’و دارای فلزات معدنی مثل فسفر ’ کلسیم ’ آهن ’ ید و منیزیم میباشد که هر کدام از این مواد در سلامتی انسان نقش بسزایی دارد

این میوه به خاطر داشتن منیزم ضد سرطان بوده و برای شنوایی ’ بینایی ’ درد کمر ’ درد مفاصل ’ سیاتیک’ درمان سینه و ریه مفید است .

استفاده از این میوه در ماه مبارک رمضان به دلیل ارزش غذایی آن توصیه شده‌ است، این میوه، قند کاهش یافته در دوران روزه داری را جبران می‌کند، به علت دارا بودن فیبر و خاصیت ملین بودن آن ، سیستم گوارشی را که به دلیل روزه‌داری بی‌تحرک شده است ، به تحرک وا می‌دارد.

خرما به علت داشتن منیزیم ، انرژی عضلانی بدن را تقویت می‌کند و نیروی عمومی بدن را افزایش می‌دهد و به علت داشتن فسفر و منیزیم موجب تقویت حافظه می‌شود.

جدیدترین تحقیقات علمی بیانگر موثر بودن خرما در رفع خشونت افراد و مایه آرامش روحی آنان است. می گویند جوشانده خرما در شیر سینه را نرم’ کلیه ها را درمان ’و از التهاب و امراض عفونی و ریزش مو جلوگیری میکند .

خرمای ایران و وضعیت آن در جهان

کشور ایران با داشتن 230 هزار هکتار سطح زیر کشت، به طور میانگین تولید کننده بیش از یک میلیون تن خرما در سال می باشد؛ که با این آمار و ارقام در خواهیم یافت که میزان تولید خرما در ایران بسیار پایین تر از میانگین جهانی است. به طوری که ما در حال حاضر بین 4 تا 5 تن خرما در هر هکتار تولید می کنیم، اما این رقم برای کشوری مثل مصر، حدود 30 تن در هکتار است.

از میان خرمای تولیدی در ایران، بین 10 تا 15 درصد هر ساله صادر می شود. البته لازم به ذکر است که در تمام سال هایی که ایران خرما صادر می کند، هیچ گاه صادراتش از 132 هزار تن بالاتر نرفته است. حدود 35 درصد از خرما نیز در داخل مصرف می شود و نزدیک به نیمی از خرمای تولید شده یعنی 500 هزار تن به دلایل مختلف از چرخه مصرف خارج شده و از بین میرود.

در حالی که این مقدار می توانست ماده اولیه صنایع تبدیلی از جمله سس خرما باشد که امروزه در کشور ژاپن تولید و صادر می شود؛ به طوری که براساس آمار سازمان خواروبار جهانی(فائو)، ایران با 230 هزار هکتار سطح زیر کشت رتبه اول و با تولید یک میلیون تن خرما، رتبه دوم را در بین کشور های تولید کننده خرما پس از تونس دارد.

انواع خرما:

در ایران 400نوع خرما شناسایی شده است که پیارم، مجول، زاهدی، کبکاب، ربی و مضافتی از مهمترین گونه های خرمای ایران قلمداد می شوند.

کارخانجات فرآوری و بسته بندی خرما در ایران

از میان 400 خرمای شناسایی شده در ایران، فقط 50 رقم آنها با قیمت مرغوب و به عنوان خرمای درجه 1 به فروش می رسند و بقیه آنها با قیمت بسیار کم و به صورت فله ای به فروش می رسند.

کشور ایران 30% از صادرات خرمای جهان را به خود اختصاص داده است که 70% از این مقدار را کشورهای اروپایی و آمریکایی با قیمت بسیار کم خریداری می کنند. همانطور که گفته شد 500 هزار تن از خرمای تولیدی در ایران به ضایعات تبدیل شده و یا غیر قابل مصرف می شود، که فقط 10% از این خرماها جذب صنایع تبدیلی می شود. یعنی تا رسیدن به حد مطلوب و مصرف کردن تمام خرمای غیر مرغوب تولیدی کشور در بخش صنایع تبدیلی، حدود 400 هزار تن فاصله داریم که این 400 هزار تن یا اصلا از درخت چیده نمی شود یا به صورت ضایعات از بین می رود. که اگر هر کیلو خرمای غیر مرغوب با قیمت 200 تومان به فروش برسد، سالانه حدود 800 میلیارد تومان در صنعت خرما حیف و میل می شود. در ضمن به این نکته نیز باید توجه کرد که اگر این میزان خرما وارد صنایع تبدیلی می شد، حداقل 10 برابر ارزش افزوده پیدا میکرد. با احتساب این ارقام، در کشور ما سالانه حدود 800 میلیارد تومان از محل ضایعات خرما از دست می رود. این در حالی است که تمام صادرات خرمای ایران در سال بین 80 تا 120 میلیارد تومان است. یعنی در صورت رعایت کردن همه اصول از زمان گرده افشانی تا برداشت خرما، سود کشاورزان از فروش خرما 10 برابر خواهد شد.

در حال حاضر 119 واحد بسته بندی با ظرفیت 200 هزار تن فرآوری خرما در کشور وجود دارد  و همچنین 69 واحد فرآوری با ظرفیت تبدیل 160 تن خرما به محصولات خرما در کشور فعال است؛ که در اینجا به تعدادی از واحدهای فعال در کشور اشاره می نماییم:

1- کارخانه بسته بندی خرما در استان هرمزگان

2- کارخانه تولید عسل خرما در استان هرمزگان( اولین کارخانه تولید عسل در جهان)

3- بزرگترین واحد بسته بندی خرما در استان هرمزگان

4- کارخانه تولید الکل اتیلیک در استان هرمزگان

5- کارخانه پودر هسته خرما در استان خوزستان

6- کارخانه شیرینی و شکلات از قند طبیعی خرما در شیراز

7- بسته بندی خرمای صادراتی در بم

8- تولید سرکه خرما، محصول صنایع غذایی مهرام

خرمای سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان به عنوان دیار نخلستان های انبوه با درختان سر به زیر افکنده از خوشه های پربار خرما، با داشتن 36 هزار هکتار سطح زیر کشت و سالانه حدود 190 هزار تن خرما، دومین تولید کننده این محصول پس از خوزستان در ایران می باشد که به علت نبود سرمایه گذاری مناسب با نام دیگر استان ها بسته بندی و به بازارهای مصرف داخلی و خارجی صادر می شود.

وضعیت نامناسب حاکم بر صادرات خرمای تولید سیستان و بلوچستان موجب شده هویت است تولیدکنندگان واقعی این محصول ناشناخته بماند و ارزش افزوده حاصل از زحمت مردان زحمتکش این منطقه در جیب دیگران قرار گیرد.

خرمای تولیدی سیستان و بلوچستان قسمت قابل توجهی از نیازهای تغذیه ای روستاها و شهرهای مناطق زیر کشت را تامین می کند.

براساس مستندات موجود کشت خرما در استان سیستان و بلوچستان از سابقه دو هزار ساله برخوردار است، به طوری که نخستین درختان خرمایی که در تاریخ بلوچستان از آن نام برده شده است، 327 سال قبل از میلاد مسیح توسط سپاه اسکندر مقدونی به این منطقه وارد شده است.

پرورش و تولید خرما در استان با توجه به قابلیت رشد و مقاومت آن در برابر کم آبی، شوری، گرما و همچنین کشت توام با مرکبات، سبزیجات و سایر محصولات کشاورزی در بین نخلستان ها، نقش اساسی را در اقتصاد کشاورزان و ساکنان منطقه بر عهده دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 76 رقم خرما از جمله "دسکی، هلیله، سنگ شکن، شکری، کلگی، کروچ، مضافتی و ربی" بیشترین میزان را در مقایسه با سایر انواع خرما در این استان به خود اختصاص داده اند.

"محمد علی نیکبخت" میزان تولید سالانه خرمای مضافتی در استان را 85 هزار تن و ربی را 45 هزار تن عنوان نمود. به عبارت دیگر بیش از 50% از نخل های خرمای بلوچستان از رقم مضافتی  و 30% از ارقام ربی و هلیله ای هستند  که خرمای ربی به سبب بافت شکلاتی و نیمه خشک، قابلیت نگهداری و شستشو، رنگ سیاه و روشن و شکل کشیده با هسته کوچک از بازار پسندی خارجی مناسبی بویژه در اروپا برخوردار است و در نوع خود بی نظیر است.

بسته بندی و فرآوری خرما در استان سیستان و بلوچستان

متاسفانه به علت نبود سرمایه گذاری مناسب و مشارکت کمرنگ بخش خصوصی، استان هایی با رتبه پنجم و ششم تولید خرما، از لحاظ بسته بندی و فرآوری وضعیت مناسب تری در مقایسه با سیستان و بلوچستان دارند.

تاکنون 69 واحد بسته بندی و سردخانه در استان مجوز تاسیس دریافت کرده اند که از این تعداد، 11 واحد راه اندازی شده است. که این واحدها با ظرفیت 21 هزار تن در سال، کار بسته بندی و نگهداری انواع خرما را انجام می دهند.

در مورد فرآوری خرما، رئیس سازمان صنایع و معادن سیستان و بلوچستان، راه اندازی کارخانه فرآوری خرما در شهرستان های سراوان و ایرانشهر با مشارکت بخش خصوصی را از جمله مصوبات سفر دوم هیات دولت به استان عنوان کرد.

جواد نام آور جهرمی گفت: سرمایه اولیه برای راه اندازی  کارخانه فرآوری خرما در سراوان با مشارکت 60 درصدی بخش خصوصی و 40 درصدی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تهیه شده است.

وی افزود: زمین مورد نظر در شهرک صنعتی این شهرستان در نظر گرفته شده است و عملیات اجرایی آن با سرمایه اولیه 150 میلیارد ریال آغاز خواهد شد.

جهرمی گفت: فاز نخست این کارخانه در سال 1391 و فاز دوم آن در سال 1392 به بهره برداری میرسد. او ادامه داد، متاسفانه برای ساخت مجتمع صنایع تبدیلی خرما در ایرانشهر هنوز بخش خصوصی اعلام مشارکت نکرده است.

   جدول مواد مغذی کلیدی در 100 گرم خرما

 

انرژی (کیلوکالری) 300
پروتئین (گرم) 2/2
چربی (گرم) 5/0
کربوهیدرات (گرم) 72
منیزیوم (میلی گرم) 36
کلسیم (میلی گرم) 59
فسفر (میلی گرم) 63
هن (میلی گرم) 3
دیم (میلی گرم) 1
پتاسیم (میلی گرم) 648
ویتامین آ (واحد بین المللی) 50
ویتامین ب1 (میلی گرم) 09/0
ویتامین ب2 (میلی گرم) 1/0
ویتامین ب3 (میلی گرم) 2/2
فولات (میکروگرم) 12
ب (گرم) 22
فیبر غذایی (گرم) 3

در پایان از مسئولین جهادکشاورزی و بخش خصوصی درخواست میشود که جهت ایجاد سردخانه , کارگاه بسته بندی خرما و کارخانه جات فراوری در ایرندگان اقدام نمایند , که باعث ایجاد اشتغال سالم و جلوگیری از مهاجرت مردم به شهرهای همجوار خواهد شد. از طرفی ایرندگان در مابین شهرهای سراوان ( زابلی , سیب وسوران ) و ایرانشهر که از مراکز خرما می باشند قرار گرفته و با شهرستان سرباز از طریق زابلی فاصله زیادی ندارد و فاصله ان تا مرکز استان هم کم است . 


با همکاری برادر عزیز حجت قنبر پور

منبع ايرندگان بزرگ

درباره مطلب ,
ايرندگانى بازدید : 240 پنجشنبه 15 فروردين 1392 زمان : 18:3 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط احمد در تاریخ 1392/4/19 و 16:57 دقیقه ارسال شده است

سلام دوست گرامی من
حلول ماه مبارک رمضان را به شما و خانواده محترم و برادران دینی چه اهل تسنن و چه تشیع تبریک و تهنیت عرض می کنم. ما را از دعای خیرتان بی نصیب نفرمایید.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
این وبلاگ باهدف معرفی بخش ایرندگان جاذبه ها و قابلیت های ایرندگان ساخته و طراحی شده است و هیچ گونه هدف طایفه گرانه ای ندارد irandeganblog@gmail.com
اطلاعات کاربری
نظرسنجی
نظرشما در مورد وبلاگ ايرندگان سرفراز چيست؟
آیا تاکون از فعالیت این وبلاگ راضی بوده اید؟


گلچيني از تصاوير وبلاگ